barcelona vs real

Barcelona - Real Madrid Vinkit, Kertoimet ja ennustukset, 28.10.2023

The El Clasico on kiistatta kotimaisen jalkapallon suurin ottelu, jossa kaksi maailman suurinta jalkapalloseuraa kohtaa kulttuurissa, jossa vain voittaminen riittää. Kumman tahansa seuran johtaminen on yksi harvoista managerin tehtävistä, joissa toiseksi sijoittumista voidaan pitää katastrofaalisena epäonnistumisena näiden kahden seuran välisen jalkapallokilpailun vuoksi. Tämän kilpailun luonne on muuttunut maailmanlaajuisesta näkökulmasta ottaen huomioon, että Valioliigaan kohdistuvan kiinnostuksen raju määrä, mutta siitä huolimatta kentällä nähdään 22 laadukasta pelaajaa, ja Pedrin, Vinicius Juniorin ja Jude Bellinghamin kaltaiset lahjakkuudet ovat avainpelaajia, joita kannattaa pitää silmällä.

Sarjataulukon tilanne tekee tästä ottelusta erityisen merkittävän tänä viikonloppuna. Madridilla ja Barcelonalla on molemmilla loistava saldo, sillä Madrid on voittanut liigassa kahdeksan kymmenestä ensimmäisestä ottelustaan, kun taas Barcelona on yhden pisteen jäljessä kilpailijaansa ja hyvin yllättäen myös Gironaa. Lähes virheettömistä ennätyksistään huolimatta molemmat joukkueet ovat eläneet tällä kaudella tiukan paikan tullen ja luottaneet eeppisiin vastaiskuihin ja viime hetken maaleihin. 

On kuitenkin melko selvää, kuka on tällä hetkellä La Ligan ykkösmies. Jude Bellingham on tehnyt siirtonsa ja tekee maaleja kuin olisi hankittu eliittihyökkääjäksi. Kahdeksan maalia kahdeksassa ottelussa liigassa ja muutama myös Mestarien liigassa on vienyt liigan myrskyn mukana. Pedri ja Gavi ovat molemmat erittäin lahjakkaita Barcelonan omia kasvatteja; ennen Juden tuloa heitä pidettiin divisioonan nuorina rakkaimpina pelaajina. Epäilemättä he haluavat pysäyttää tämän pysäyttämättömän junan, jossa nuori englantilainen nyt on, ja saada taas muutaman ihmisen puhumaan heistä.

Barcelona vs Real Madrid Vinkit

Jude Bellingham ja Vinicius Junior ovat molemmat ilmaisseet halunsa tulla seuran legendoiksi Real Madridissa, ja heidän pelikuntonsa tällä kaudella on ollut aivan erinomainen. On hyvin mahdollista, että he yhdistävät voimansa toisiinsa tehdäkseen jälkensä peliin, kun Bellingham valmistaa Viniciuksen maalille tai päinvastoin. Kun Barcelonan on kiinnitettävä paljon huomiota siihen, että nämä kaksi pidetään hiljaisina, tämä voi vapauttaa koko joukkueen, ja juuri siksi ennustamme Real Madridin tekevän ainakin pari maalia.

Kertoimet sille, että Real Madrid tekee kaksi maalia: 3.730 @PS3838

Barcelona vs Real Madrid ottelun analyysi

Real Madridin tavoin Barcelonassa on hieno sekoitus kokemusta ja nuoruutta, ja sen on luotettava siihen, että he saavat aikaan taikahetkiä pelissä. Koska kumpikaan joukkueista ei pelaa nyt kovin yhtenäistä jalkapalloa vaikuttavista ennätyksistään huolimatta, tämä peli tulee todennäköisesti olemaan kiinni siitä, kumpi pystyy tuottamaan parhaat taikahetket. Lewandoski pystyy varmasti olemaan se eron tekijä. Joao Felixillä on ollut vaikuttava alku Barcan väreissä, ja tämä olisi loistava peli todella varmistaa, että on voittanut uusien faniensa tuen.

Madridin osalta, kuten jo mainittiin, Vinicius Junior ja Jude Bellingham ovat olleet erinomaisia, ja heiltä vaaditaan todennäköisesti jälleen loistoa, jos he haluavat säilyttää asemansa sarjataulukon kärjessä.

Barcelona vs Real Madrid Ennusteet

Tämän suuruusluokan kilpailuissa tuloksen ennustaminen on lähes mahdoton tehtävä. Toisin kuin muissa otteluissa, joissa viimeaikainen kunto, loukkaantumiset ja taktiset seikat vaikuttavat ennustamiseen, tässä ottelussa panokset ovat paljon suuremmat kuin pelkät kolme pistettä. Tämän kilpailun historian aikana olemme nähneet lukemattomia kertoja, kuinka näennäisesti "heikompi" joukkue on voittanut ylivoimaiset mahdollisuudet.

Otetaan esimerkiksi edellisen kauden ensimmäinen El Clasico, jossa Real voitti Barcan 3-1, mutta Barcelona voitti lopulta mestaruuden. Vastaavasti kaudella 2021-2022 Barcelona lähti Bernabeulta 4-0-voittoon, vaikka Real Madrid voitti lopulta sekä Mestarien liigan että La Ligan sillä kaudella. 

Pelaajat tuntevat tämän pelin painoarvon, sillä miljoonat fanit kannustavat kentän molemmista päistä, joten lopputulosta on hyvin vaikea ennustaa. Jos ennustamme mahdollisimman järkevästi, 1-1-tasapeli on todennäköinen. Kun otetaan huomioon avainpelaajien loukkaantumiset ja molempien joukkueiden suhteellisen hyvä kunto, on todennäköistä, että ne kumoavat toisensa ja jakavat pisteen kummallekin.

Kertoimet ottelun päättymiselle 1-1 tasapeliin 8,041 @ BLACK

Barcelonan joukkue Uutiset

Barcelona valmistautuu tämän kauden odotettuun ensimmäiseen classicoonsa, joka voi määrittää loppukauden sävyn. Joao Felix on erityisen päättäväinen katkaisemaan kamppailujensa kaavan Real Madridia vastaan, vaikka hänen huhuttiin viime aikoina saaneen kolhun. Joao Felix on todennut, että kolhu oli vain vähäinen ja että hän valmistautuu jo Clasicoon, mikä on valtava positiivinen asia katalaaneille, kun otetaan huomioon muiden avainpelaajien loukkaantumiset.

Robert Lewandowski, Frenkie de Jong, Pedri, Raphinha, Jules Kounde ja Sergi Roberto voivat kaikki jättää lauantain ratkaisevan ottelun väliin, sillä he olivat poissa Bareclonan edellisessä ottelussa. Tämä voisi antaa mahdollisuuden La Liga -debyytissään maalin tehneen Marc Guiun kaltaisille nuorille pelaajille nousta esiin, mutta panokset huomioon ottaen on todennäköistä, että tällaiset pelaajat esiintyvät vain vaihtopelaajina. Positiivista on, että entiset Manchester Cityn pelaajat Joao Cancelo ja Ilkay Gundogan sekä Ferran Torres, jotka kaikki ovat olleet tällä kaudella hyvässä vireessä, ovat odotetusti mukana.

Real Madrid Joukkue Uutiset

Myös Real Madridilla on suurimman kilpailijansa tavoin merkittäviä poissaoloja, kun se lähtee tähän ratkaisevaan otteluun. Thibaut Courtois, Eder Militao ja Arda Guler ovat kaikki sivussa loukkaantumisten takia jo pidemmän aikaa, ja kun väsymys alkaa iskeä Mestarien liigan otteluiden myötä, heitä tullaan epäilemättä kaipaamaan. Myös hiljattain uuden sopimuksen allekirjoittanut Dani Ceballos on edelleen poissa pelistä lihasvaivan vuoksi. 
Chelsean lainamies Kepa Arrizabalaga, on määrä korvata loukkaantunut Courtois ja on julkisesti ilmoittanut haluavansa jäädä, joten tämä El Clasico on ratkaiseva hetki todistaa arvonsa joukkueelle. David Alaba on myös toipunut juuri ajoissa, mikä on toinen valtava vahvistus Real Madridille ottaen huomioon Militaon poissaolon. Real Madridilla ei myöskään ole yhtään pelikiellossa olevaa pelaajaa, mikä on toinen helpotus heidän toiveilleen saada vierasvoitto El Classicosta.

Ei talletusmaksuja!*

* pl. korttitalletukset, joista peritään 3 % maksu

 • Skrill-väri-suuri2
 • Neteller-väri-suuri
 • payz-logo
 • MuchBetter
 • Pankin väri-suuri
 • jeton
 • AstroPay-maksutapa BetInAsia:n kanssa
 • cashtocode
 • Nopea siirto BetInAsia:ssä
 • Master-väri-suuri
 • btc
 • usdc
 • xrp
 • usdt
 • ltc
 • ada
 • Solana
secure-payments
pci-dss-yhteensopiva
rapid-ssl

TÄTÄ SIVUSTOA YLLÄPITÄÄ LONE ROCK HOLDINGS N.V., REG# 148107 - ABRAHAM DE VEERSTRAAT 7, WILLEMSTAD, CURACAO. LISENSSI VERKKOPELITOIMINNAN HARJOITTAMISEEN CURACAON HALLITUKSEN LISENSSILLÄ NRO 365/JAZ, ALILISENSSI GLH-OCCHKTW0710132018 © COPYRIGHT 2020 LONE ROCK HOLDINGS N.V. KAIKKI OIKEUDET PIDÄTETÄÄN. RAHAPELAAMINEN VOI AIHEUTTAA RIIPPUVUUTTA. PELAA VASTUULLISESTI. 18+ PELATA. LONE ROCK HOLDINGS N.V., REG# 148107 - ABRAHAM DE VEERSTRAAT 7, WILLEMSTAD, CURACAO.

TÄTÄ SIVUSTOA YLLÄPITÄÄ LONE ROCK HOLDINGS N.V., REG# 148107 - ABRAHAM DE VEERSTRAAT 7, WILLEMSTAD, CURACAO. LISENSSI VERKKOPELITOIMINNAN HARJOITTAMISEEN CURACAON HALLITUKSEN LISENSSILLÄ NRO 365/JAZ, ALILISENSSI GLH-OCCHKTW0710132018 © COPYRIGHT 2020 LONE ROCK HOLDINGS N.V. KAIKKI OIKEUDET PIDÄTETÄÄN. RAHAPELAAMINEN VOI AIHEUTTAA RIIPPUVUUTTA. PELAA VASTUULLISESTI. 18+ PELATA. LONE ROCK HOLDINGS N.V., REG# 148107 - ABRAHAM DE VEERSTRAAT 7, WILLEMSTAD, CURACAO.

fiFinnish