Chelsea vs Liverpool

Chelsea vastaan Liverpool. Vinkit, kertoimet ja ennustukset, 13.08.2023

Valioliigakausi 2023/2024 käynnistyy perjantaina, kun mestari Manchester City kohtaa EFL Championshipin voittajan Burnleyn. Jalkapallofanit nuolevat kuitenkin huuliaan sunnuntaina pelattavassa Chelsean ja Liverpoolin välisessä ottelussa. 

Chelsea vs Liverpool

Chelsea ja Liverpool ovat kaksi Englannin jalkapallon suurinta joukkuetta, ja aina kun nämä kaksi kohtaavat, se on erittäin odotettu kohtaaminen. Maineestaan huolimatta molempien joukkueiden viime kausi jäi viime vuonna heikoksi. Tämän huomioon ottaen molemmat joukkueet haluavat olla eturivissä ja saada vahvan alun, jotta ne voisivat vahvistaa itseluottamustaan ja saada fanit jälleen mukaansa.

Kulunut kausi oli Chelsean faneille unohdettava, kun Blues päätti kautensa 12. sijalle. Tämä oli kova pala seuran vahvan historian huomioon ottaen, ja on syytä muistaa, että joukkue kruunattiin Euroopan mestariksi vasta kolme vuotta sitten. 

Chelsean faneilla on nyt uutta toivoa muodossa Mauricio Pochettino ja odottaa mielenkiinnolla, pystyykö hän kääntämään seuran onnen, samaan tapaan kuin Antonio Conte teki kaudella 2016/2017, kun hän otti seuran haltuunsa sen jälkeen, kun se oli edellisvuonna sijoittunut kymmenenneksi.

Liverpoolillakaan ei ollut paras mahdollinen kausi, kun se jäi Mestarien liigasta, mutta toisin kuin Chelsea päätti kauden vahvasti. Monet asiantuntijat uskovat, että he voivat vielä hyötyä muutamasta lisäsopimuksesta, mutta kukaan ei voi kieltää, etteikö heidän parhaassa yhdessätoista olisi paljon laatua.

Chelsea Vs Liverpool Vinkkejä

Näyttämöllä on kaikki edellytykset kiihkeälle taistelulle, mutta ottaen huomioon, miten Chelsea todennäköisesti asettuu tähän otteluun, emme odota, että verkko pullistuu kovin usein. Kloppin aggressiivinen lähestymistapa tulee varmasti testaamaan Chelsean puolustuksen kestävyyttä Pochettinon alaisuudessa, mutta hänen organisoidun puolustuksensa läpimurtaminen saattaa osoittautua vaikeaksi tehtäväksi.

Vaikka Chelsea kruunattiin Valioliigan kesäsarja-cupin voittajaksi, sillä ei ole ollut varsinaisesti sellaista alkukautta, joka olisi saanut sen fanit puhkeamaan odotuksesta. Heidän siirtosuunnitelmansa ovat olleet ennennäkemättömiä, ja monien viime kaudella hankittujen pelaajien on vielä saatava geeliä. Mutta kun loukkaantumiset vaivaavat heidän rivejään ja kun osa heidän parhaista hyökkääjistään on lähtenyt kilpailijoihin, on vaikea nähdä heidän olevan suuri hyökkäysuhka tässä ottelussa.

Liverpool teki 19 maalia viidessä viimeisessä ottelussaan pre-seasonin aikana, ja se pyrkii jatkamaan tätä vauhtia Mo Salahin, Darwin Nunezin, Cody Gakpon ja paluun tekevän Luiz Diazin kaltaisten pelaajien avulla. 

Kertoimet Mo Salahin ensimmäiselle maalille: 5.10 sb.io

Chelsea Vs Liverpool ottelun analyysi

Jurgen Kloppin ja Mauricio Pochettinon välinen taktinen taistelu nousee keskiöön Chelsean ja Liverpoolin valmistautuessa kohtaamiseensa. Molemmilla managereilla on omat ainutlaatuiset filosofiansa, ja he pyrkivät päihittämään toisensa, joten tämä ottelu ei ole vain pelaajien välinen yhteenotto vaan myös mestarikurssi modernin jalkapallon taktiikasta.

"Gegenpressing"-pelityylistään tunnettu Klopp saa Liverpoolin todennäköisesti puskemaan kovalla intensiteetillä, yrittäen voittaa pallon nopeasti takaisin ja iskemään sitten vastahyökkäyksillä vastustajiin. 

Liverpool on hyödyntänyt tätä pelityyliä hyvin Mohamed Salahin ja Trent Alexander-Arnoldin kaltaisten pelaajien kanssa aiemmin, mikä on auttanut joukkuetta tekemään maaleja nopeasti peräkkäin. Uudet sopimukset Alexis Mac Allister ja Dominik Szoboszlai ovat ratkaisevassa asemassa näiden pyrkimysten tukemisessa ja luovuuden lisäämisessä Liverpoolin keskikentälle, jota se on kaivannut kipeästi viime kaudesta lähtien.

Toisessa päässä maaliviivaa Mauricio Pochettino käyttää suosimaansa korkeapainotteista ja pallonhallintaan perustuvaa jalkapallotyyliä ja käyttää hyväksi juoksevaa muodostelmaansa, jonka avulla pelaajat voivat siirtyä nopeasti puolustuksesta hyökkäykseen. Tämä lähestymistapa on edistänyt hänen menestystään aiemmin ja tehnyt elämän vaikeaksi vastustajille, joilla on vaikea keksiä, miten murtaa Pochettinon organisoidut yksiköt. 

Pochettinolla on suuri haaste parantaa Chelsean hyökkäystä, ja olisi ystävällistä sanoa, että heillä oli viime kaudella ongelmia tällä osastolla. Vaikka hänellä on paljon uusia kasvoja, joiden kanssa työskennellä, uusi sopimus Christopher Nkunku, jonka piti muuttaa heidän hyökkääjänsä näkymiä, sai hiljattain vakavan loukkaantumisen, ja ilman häntä ei ole selvää, mistä maalit tulevat.

Kertoimet Liverpoolin ensimmäiselle maalille: 1.869 PS383838

Chelsea vs Liverpool Ennusteet

Chelsea on kokenut merkittäviä muutoksia viime vuodesta. Mauricio Pochettino on jo neljäs manageri sen jälkeen, kun Thomas Tuchel sai kyseenalaisella tavalla potkut, ja hän ottaa haltuunsa edellisen johdon tekemien allekirjoitusten tulvan ja käsittelee myös merkittäviä poistumisia. 

Tästä tulee melkoinen muutosmatka, ja odotamme Chelsean vievän jonkin aikaa ennen kuin se löytää jalat alleen ja muuttuu jälleen kerran mahtavaksi voimaksi, joka pystyy haastamaan vahvasti mestaruuden.

Liverpool puolestaan haluaa aloittaa uuden kauden vauhdikkaasti, ja Kloppin johdolla on vaikea kuvitella, etteivät heidän pelaajansa olisi heti ensimmäisestä minuutista lähtien vauhdissa. Tämä ei tietenkään tule olemaan heille mikään helppo nakki, ja odotamme tiukkaa ottelua, mutta viimeaikaiset tapahtumat huomioon ottaen Liverpool on todennäköisempi voittaja. 

Liverpool näyttää olevan valmis jatkamaan alkukauden hyvää muotoaan Valioliigassa, kun taas Chelsea tarvitsee potentiaalistaan huolimatta ehkä hieman enemmän aikaa saadakseen pelityylinsä kuntoon Pochettinon alaisuudessa.

Kertoimet Liverpoolin 2-0-voittoon: 15.180 BLACK

Chelsean uutiset ja joukkue

Chelsean joukkue on muuttunut dramaattisesti edellisen pelipäivän jälkeen, sillä joukkueeseen on tullut useita uusia pelaajasopimuksia, mutta samalla se on myös karsinut joukkuettaan huomattavasti. Seurasta ovat poistuneet sellaiset avainhahmot kuin Mason Mount, Kai Havertz, N'Golo Kante, Mateo Kovacic ja Cesar Azpilicueta. 

Christopher Nkunku ja Wesley Fofana ovat sivussa pitkäaikaisten polvivammojen vuoksi, ja Benoit Badiashile kärsii reisivammasta, ja hänen paluunsa on mahdollinen elokuun loppuun mennessä. Armando Brojan ja Chukwunonso Madueken paluuta odotetaan myös lähiaikoina, kun taas Marcus Bettinellin tilanne on edelleen epäselvä.

Liverpool Uutiset ja joukkue

Jurgen Kloppin joukkue näyttää Chelseaan verrattuna vakaammalta, vaikka myös heillä on ollut suuria lähtöjä. Jordan Henderson, Fabinho, James Milner, Naby Keita ja Alex Oxlade-Chamberlain ovat kaikki lähteneet seurasta pysyvästi, kun taas Fabio Carvalho on lähtenyt lainalle, mutta heitä tuskin kaivataan liikaa pelaajarintamalla.

Positiivista on se, että joukkueeseen on lisätty lupaavia kykyjä, kuten Alexis Mac Allister ja Dominik Szoboszlai, ja kun Luiz Diaz palaa loukkaantumisen jälkeen, punaiset näyttävät saavan vahvan alun. Klopp haluaa epätoivoisesti aloittaa kauden hyvin, jotta kaikki aiemmat negatiiviset tunteet, joita viime kaudella oli, saataisiin nopeasti karkotettua.

Jurgen Klopp joutuu strategioimaan muutamien loukkaantumisten ympärillä myös kauden alkaessa. Thiago Alcantaraa vaivaa nivusvaiva, joka saattaa pitää hänet sivussa elokuun loppuun asti, ja myös Stefan Bajcetic Maquieira toipuu samankaltaisesta vammasta, vaikka hänen odotetaankin palaavan joukkueharjoituksiin pian.

Liity BetInAsia Telegram-yhteisöön!

Asiantuntija-analyysi, tuotepäivitykset, urheilu-uutiset, vedonlyöntivihjeet.

TILAA

Ei talletusmaksuja!*

* pl. korttitalletukset, joista peritään 3 % maksu

 • Skrill-väri-suuri2
 • Neteller-väri-suuri
 • payz-logo
 • MuchBetter
 • Pankin väri-suuri
 • jeton
 • AstroPay-maksutapa BetInAsia:n kanssa
 • cashtocode
 • Nopea siirto BetInAsia:ssä
 • Master-väri-suuri
 • btc
 • usdc
 • xrp
 • usdt
 • ltc
 • ada
 • Solana
secure-payments
pci-dss-yhteensopiva
rapid-ssl

TÄTÄ SIVUSTOA YLLÄPITÄÄ LONE ROCK HOLDINGS N.V., REG# 148107 - ABRAHAM DE VEERSTRAAT 7, WILLEMSTAD, CURACAO. LISENSSI VERKKOPELITOIMINNAN HARJOITTAMISEEN CURACAON HALLITUKSEN LISENSSILLÄ NRO 365/JAZ, ALILISENSSI GLH-OCCHKTW0710132018 © COPYRIGHT 2020 LONE ROCK HOLDINGS N.V. KAIKKI OIKEUDET PIDÄTETÄÄN. RAHAPELAAMINEN VOI AIHEUTTAA RIIPPUVUUTTA. PELAA VASTUULLISESTI. 18+ PELATA. LONE ROCK HOLDINGS N.V., REG# 148107 - ABRAHAM DE VEERSTRAAT 7, WILLEMSTAD, CURACAO.

TÄTÄ SIVUSTOA YLLÄPITÄÄ LONE ROCK HOLDINGS N.V., REG# 148107 - ABRAHAM DE VEERSTRAAT 7, WILLEMSTAD, CURACAO. LISENSSI VERKKOPELITOIMINNAN HARJOITTAMISEEN CURACAON HALLITUKSEN LISENSSILLÄ NRO 365/JAZ, ALILISENSSI GLH-OCCHKTW0710132018 © COPYRIGHT 2020 LONE ROCK HOLDINGS N.V. KAIKKI OIKEUDET PIDÄTETÄÄN. RAHAPELAAMINEN VOI AIHEUTTAA RIIPPUVUUTTA. PELAA VASTUULLISESTI. 18+ PELATA. LONE ROCK HOLDINGS N.V., REG# 148107 - ABRAHAM DE VEERSTRAAT 7, WILLEMSTAD, CURACAO.

fiFinnish